O tym blogu

Moje zdjęcie
Magister Michał. Z powołania: szczęśliwy mąż i ojciec. Z zawodu: aptekarz, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Z zamiłowania: bloger. Z przekonania: idealista, który sądzi, że zadaniem aptekarza jest udzielić każdemu wyczerpującej informacji o lekach. Zapraszam do czytania, komentowania i zadawania pytań.

piątek, 22 lutego 2013

Magnez- jak wybrać ten najskuteczniejszy?


Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Magnez w ciągu ostatnich kilku lat stał się bardzo popularnym suplementem diety. Firmy farmaceutyczne zachwalają go jako cudowny środek na prawie wszystkie dolegliwości. Rzeczywiście, w ludzkim ciele magnez odpowiada za ponad 320 procesów biochemicznych. Objawami niedoboru tego pierwiastka są m.in.
 • senność i apatia
 • spadek tolerancji na wysiłek fizyczny
 • uczucie rozdrażnienia
 • ograniczenie zdolności uczenia się i zapamiętywania
 • mrowienie kończyn i drganie powiek
 • bolesne skurcze mięśni.
Istnieje wiele różnych preparatów magnezowych. Przy wyborze najskuteczniejszego możemy sugerować się ceną, jednak lepiej jest zwrócić uwagę na ich skład i zawarte w nich dawki magnezu, ponieważ okazuje się, że najtańszy lek nie zawsze będzie najlepszy.


Który magnez jest najlepiej wchłaniany przez organizm?

Magnez może występować w formie rozmaitych związków chemicznych. Liczne badania naukowe pokazują, że organizm człowieka najlepiej przyswaja go z rozpuszczalnych soli organicznych. Najlepiej przyswajalny magnez to taki, który zawiera w składzie jeden z poniższych związków:
 • glukonian magnezu
 • pidolan magnezu
 • cytrynian magnezu
 • chelat aminokwasowy magnezu (dwuglicynian magnezu)
 • asparginian magnezu
 • mleczan magnezu
Słabiej wchłaniają się m.in. chlorek, węglan i tlenek magnezu. Niezbędny jest także dodatek witaminy B6, która zwiększa dostępność magnezu o ok. 20-40%.

Jaka dawka będzie skuteczna?

Dawkę magnezu dobiera się w zależności od płci, wieku i ogólnego stanu zdrowia. W Polsce jego zalecane dzienne spożycie wynosi:

Mężczyźni
Kobiety
13-18 lat
410 mg
360 mg
18-31 lat
400 mg
310 mg
Ponad 31 lat
420 mg
320 mg
Dla kobiet w ciąży i karmiących wynosi 360 mg dziennie.
Istnieją takie preparaty magnezowe, które zawierają w swoich nazwach określenia „forte”, „max”, „jedna tabletka dziennie”, jednak nie zawsze pokrywają one w całości dziennego zapotrzebowania. Przy wybieraniu magnezu dla siebie warto zawsze porównać jego dawkę z własnymi potrzebami, ponieważ może się zdarzyć, że tabletki „jeden raz dziennie” trzeba będzie zażywać 3 lub 4 razy w ciągu dnia.

8 komentarzy:

 1. Witam,jaki poleca Pan magnez aby byl skuteczny i poprawil moj niedobor,tzn zniweczył drganie powiek?

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak, ale jak wygląda przyswajalność magnezu przy dużych dawkach jednorazowych? Z tego co pamiętam, to w pewnym momencie procentowa przyswajalność gwałtownie spada...

  OdpowiedzUsuń
 3. w moim przypadku najlepszym magnezem jaki zażywałam byl mahnez firmy filofarm , FILOMAG B6 bardzo dobry lek, cena tez niczego sobie, efekty w moim przypadku bylo widac juz po 1 mies zażywania ...

  OdpowiedzUsuń
 4. No widzisz. A ja po 2 dniach chelatu poczułem efekty. Więc filomag do kitu

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie do kitu, tylko efekt zależy od tego jak duży niedobór magnezu występuje w danym organizmie. Jest to kwestia dośc indywidualna, więc trzeba pilnować, aby był to magnez w związku organicznym i najlepiej z dodatkiem wit. B6. Zwiększenie stężenia magnezu w tkankach może nastąpić nawet po roku nieprzerwanej suplementacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. I ja całkiem niedawno właśnie zastanawiałam się nad odpowiedzią jaki magnez wybrać i padło na Doppelherz aktiv Magnez B6 Forte 400 :). Sporo czytałam o jego składzie i o działaniu - stąd moja decyzja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,
  mam taki magnez z USA:
  http://www.vitaminshoppe.com/p/manganese-10-mg-100-tablets/vs-1445#.Vo5cLcR3D9M
  1 tabletka ma 10 mg jako Manganese Gluconate. Czy może mi Pan wyjaśnić dlaczego ta dawka jest taka mała a jednocześnie spełnia 500% dziennego zapotrzebowania?

  OdpowiedzUsuń