Starsze pokolenie klientów aptek na pewno pamięta czasy, kiedy jeszcze nie były dostępne takie leki wykrztuśne, jakie są stosowane obecnie (zobacz tutaj: http://paniemagistrze.blogspot.com/2011/10/cos-na-kaszel-mokry.html). Na mokry kaszel stosowano wówczas inne środki. Wprawdzie można je obecnie nabyć bez problemów, ale już niewielu o nich pamięta, chyba trochę niesłusznie. Jednym z nich jest guajfenezyna (o niej może napiszę innym razem). Drugim preparatem z tej grupy jest sól emska, znana też jako tabletki emskie lub po prostu „emskie”.
![]() |
Bad Ems w XVII w. Rycina Matthaeusa Meriana (z Wikipedii) |
Historia tego leku łączy się ściśle z pewnym miejscem. Chodzi o niemieckie miasteczko uzdrowiskowe Bad Ems, leżące w Nadrenii-Palatynacie nad rzeką Lahn, nieopodal Koblencji. W czasach Cesarstwa Rzymskiego istniała tam twierdza, strzegąca granic państwa przed barbarzyńcami. Już na przełomie XVII i XVIII w. Bad Ems było jednym z najbardziej znanych uzdrowisk ówczesnego świata. W XIX w. odwiedzali je m.in. carowie rosyjscy, pisarz Fiodor Dostojewski, kompozytor Jakub Offenbach i inne sławy. Jego bogactwem jest woda termalna osiągająca temperaturę do 57 stopni. Zawiera ona ponad 20 minerałów i pierwiastków śladowych , zwłaszcza w postaci wodorowęglanów, chlorków i siarczanów. Po podaniu doustnym sole te są częściowo wydalane przez drogi oddechowe. Tam wywołują miejscowe podrażnienie nabłonka gruczołowego, powodujące zwiększone wydzielanie śluzu. Ponadto wodorowęglany prowadzą do zwiększenia płynności śluzu przez zmianę jego pH na zasadowe. Oba te mechanizmy działania prowadzą do szybszego oczyszczenia dróg oddechowych. Działanie takie nazywamy sekretolitycznym. Można w takim celu stosować także inne sole: jodek potasowy, chlorek amonowy, węglan i wodorowęglan amonowy, chlorek i wodorowęglan sodowy, zarówno doustnie, jak i w postaci inhalacji. Sukces soli emskiej był jednak tak znaczący, że podjęto próby odtworzenia jej składu w laboratoriach, a później- jej produkcji ze składników prostych. Obecnie monopol na produkcję preparatów z prawdziwej soli z Bad Ems ma pewna firma w Niemczech, a pozostałe leki o takiej nazwie zawierają jej syntetyczny odpowiednik o bardzo zbliżonym składzie, nazywany "Sal Ems artificiale" lub "Sal Ems factitium". Oryginalny skład jest bardzo trudny do wiernego odwzorowania z powodu dużej ilości składników śladowych. Działanie sztucznej soli emskiej w niczym jednak nie ustępuje tej prawdziwej ze względu na obecność wodorowęglanów. Mamy więc w aptekach niedrogie, a bardzo skuteczne remedium na mokry kaszel, o którym, niestety, pamiętają już tylko nieliczni.
Prawdopodobną przyczyną odstawienia tabletek emskich na boczny tor jest ich smak, bardzo słony i nieprzyjemny. Aby nie był on tak intensywny, producenci sugerują podawanie tabletek po rozpuszczeniu w mleku. Osobiście sądzę, że lepiej jednak będzie je rozpuszczać w wodzie. Mleko może bowiem częściowo dezaktywować składniki soli przez swoje lekko kwasowe pH oraz obecność dużej ilości wapnia i magnezu.
Wśród preparatów z oryginalną solą emską występują także krople i aerozole do nosa, roztwór do płukania nosa, roztwór do inhalacji, maść do nosa oraz pasta do zębów. Zaletą tej ostatniej jest silne działanie redukujące nadwrażliwość zębów oraz hamujące powstawanie zapalenia dziąseł i płytki nazębnej. Zostało to potwierdzone badaniami w 2006 r. Sądzę, że jest to kolejny dowód na to, że skutecznych leków nie warto ignorować, ponieważ mogą nas jeszcze bardzo pozytywnie zaskoczyć.
Informacje praktyczne o stosowaniu tego leku TUTAJ
Informacje praktyczne o stosowaniu tego leku TUTAJ
Sól emską pamiętam z dzieciństwa. Była paskudna! Dlatego teraz, gdy jestem chora i pojawił się mój mężczyzna z tymi tabletkami nie byłam chętna do wypicia wody z nimi. Jednak muszę przyznać, że działają i nie smakują tak źle jak kiedyś (pewnie dlatego, że teraz to syntetyk).
OdpowiedzUsuńwitam, czy płukanie gardła solą emską jest skuteczne?? bardzo często zapadam na choroby gardła, jak nie przewlekła angina to inne "atrakcje". Unikam jak ognia produktów z lodówki- wystarczy, że na nie popatrzę i ...mam chore gardło. Nie wiem jak sobie radzić, nie mam już siły na lekarzy, kolejne antybiotyki. Pomóżcie,poradźcie coś proszę. Ostatnio mój lekarz stwierdził, że być może mam alergię na kurz na przykład..(pracuję w miejscu, gdzie jest go bardzo dużo).
OdpowiedzUsuńRada moja na nawrotowe bóle gardła jest taka: Idziesz do apteki, kupujesz jodynę. Niecałe pół szklanki wody letniej i łyżka jodyny. Płucz jak najgłębiej. U niektórych wywołuje odruch wymiotny. Odkąd po "stu" antybiotykach użyłem przez dwa tygodnie, kilka razy dziennie, tego specyfiku, 12 lat nie bolało mnie gardło. Jodyna wysusza błonę komórkową bakterii i zabija je.
UsuńA ja właśnie piję tą sól pierwszy raz i jak dla mnie to wcale w smaku nie najgorsza :-) Delikatnie słonawa woda, po prawdzie to ledwo czuję tą sól. Ciekawe czy pomoże mi na kaszel...
OdpowiedzUsuńciekawa historia. sól emską chętnie stosuję. uważam ją za skuteczny i bezpieczny lek. spotkałam się ostatnio z opinią, że nie należy podawać jej ciężarnym, czy to prawda? w jakim mechanizmie miałaby ona szkodzić dziecku/matce?
OdpowiedzUsuńWitam, słyszałem o możliwości stosowania roztworu soli emskiej jako zamiennika dla (dość drogiego) Sinus Rinse. Przyznam się, że wykonałem kiedyś kilka eksperymentalnych płukań, ale nie mogłem trafić z liczbą tabletek i roztwór był... baaardzo nieprzyjemny. Ile tabletek należy rozpuścić w butelce 240ml, aby był on "fizjologiczny"?
OdpowiedzUsuńDzień dobry,
UsuńPróbowała pani płukać jamę nosa sztuczną solą emską w tabletkach? Jaki skutek?
dobre pytanie, też byłabym wdzięczna za info, jakie stężenie powinien mieć taki roztwór soli emskiej do płukania nosa. ile soli na ile wody?
OdpowiedzUsuńObawiam się, że nie potrafię precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Tabletki emskie produkcji krajowej oprócz składników mineralnych zawierają też m.in. cukier, kwas winowy i inne składniki. Zadaniem tych "dodatków" jest uformowanie tabletki i utrzymanie jej "w całości". Producent nie podaje, w jakich ilościach są one dodawane, więc nie potrafię obliczyć ile tabletek emskich będzie odpowiadało fizjologicznemu roztworowi soli.
UsuńW Niemczech dostępna jest sól emska do płukania nosa. Producent podaje, że w 250 ml wody trzeba rozpuścić 2,5 lub 2,95 grama soli (zależnie od produktu). Mamy więc jakąś skalę porównawczą, ale nie gwarantuję, że tak samo wyjdzie z solą produkcji polskiej.
witam serdecznie!!!
OdpowiedzUsuńmam taki problem z nawracającymi guzkami śpiewaczmi, już się znowu pojawiły i mam 3 miesiące nie mówić a broń bóg śpiewać.... ale zaraz z końcem postu rozpoczynam sezon śpiewania ..tak więc mam 4 tygodnie aby naprawić swoje struny, czy sól emska będzie dobra ? otrzymałam takie leki jak galvenox, nobbud- do inhalacjii i wit. a+e \? z góry dziękuję
Spróbować nie zaszkodzi. Czasem przy guzkach śpiewaczych może pojawiać się wydzielina, która zalega w krtani, więc sól emska mogłaby ją trochę rozrzedzić. Nie powinna się ona też "kłócić" z resztą leków, które Pani wymieniła, zresztą są one jak najbardziej w porządku. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Usuńa ja właśnie cyckam sobie pastylki z soli emskiej. Są pyszne! Chyba się uzależnię. Są z dodatkiem mentolu. No i gardło nie boli :)
OdpowiedzUsuńTrzeba rozpuścić 10 tabletek emskiej w litrze wody aby roztwór był jak najbardziej zbliżony do natury :-). Tak powiedział mój farmaceuta w aptece a poza tym to jest napisane także w ulotce dołączonej do opakowania .
OdpowiedzUsuńTo zależy ile mg soli znajduje się w tabletce!
UsuńSól Emską odkryłem stosunkowo niedawno, bo dwa lata temu (a mam 26 lat). Od tamtej pory raz rozpuściłem Sal Ems Factitium w mleku i nigdy więcej nie popełniłem tego błędu. Rozpuszczam tabletki w wodzie. To nie jest drink z palemką i nie musi smakować ;-)
OdpowiedzUsuńW ogole nie odczuwam dyskomfortu podczas picia i nie przeszkadza mi slonawy smak....to jest lekarstwo a nie oranzada.Tabletki rewelacyjne.Rozpuszczam w wodzie.
OdpowiedzUsuńMam pytanie.Czy moge ssac sobie taka tabletke czy to nie zdrowe?Pracuje glosem i zauwazylam ze po ssaniu tej tabletni znika suchosc gardla.mam zwykla sol z Ziololeku
OdpowiedzUsuńOd kiedy dziecku można podać sól emską? Od ilu lat? Moje ma 8. Można jej podać?
OdpowiedzUsuńOd jakiego wieku można stosować te tabletki?
OdpowiedzUsuńSól emska z Ziołoleku jest najlepsza. Polecam, zawsze pomaga. To lek, ma leczyc nie smakować.
OdpowiedzUsuńWyczytałam,że sól emska ma tyle zastosowań m in taką która pomaga w leczeniu astmy i refluksu właśnie ma tą doległość moja znajoma, lekarze karmią ją sterydami więc sa i skutki uboczne nie wiem czy mam jej polecić ten specyfik.Dla siebie kupiłam sól emską po raz pierwszy dzisiaj ale po powrociedo domu byłam trochę rozczarowana gdy przreczytałam, że jest to sztuczna sól emska.Chociaż po przeczytaniu opini fachowca o talim samym działaniu jak oryginał trochę się uspokoiłam.Rozumiem, że oryginał mozna dostać tylko w Nadrenii?
OdpowiedzUsuńOrginalana sól, wymieniona w tekście
OdpowiedzUsuńwww.emser.de/nase/produkte/emser-salz/
Nie ma czegoś takiego jak oryginalna sól emska. Jedyny oryginał to woda ze źródła znajdującego się w kurorcie Bad Ems. Wszystkie tabletki czy proszki są odzwierciedleniem oryginalnego składu tej wody. Skład ten jest zresztą publikowany w Farmakopei Polskiej i Europejskiej.
Usuń