O tym blogu

Moje zdjęcie
Magister Michał. Z powołania: szczęśliwy mąż i ojciec. Z zawodu: aptekarz, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Z zamiłowania: bloger. Z przekonania: idealista, który sądzi, że zadaniem aptekarza jest udzielić każdemu wyczerpującej informacji o lekach. Zapraszam do czytania, komentowania i zadawania pytań.

wtorek, 24 stycznia 2012

Nowy wzór recepty

Tutaj też zaszła zmiana w rozporządzeniu o receptach lekarskich. Obecnie mogą być stosowane recepty tak samo starego, jak i nowego wzoru. Ostatnim dniem obowiązywania starych ma być 30 czerwca 2012 r., po tym terminie recepty wypisywane na starych drukach będą musiały być realizowane na 100%. Jak odróżnić nową receptę od starej, żeby się nie pomylić?

Nowy wzór recepty
 Najważniejsze chyba różnice nowego druku w stosunku do starego to usunięcie pola "Choroby przewlekłe" oraz dodanie pola "Odpłatność", ze względu na zmianę w sposobie wypisywania recept przez lekarzy. Jeżeli ktoś ma prawo otrzymać któreś z leków taniej, a do tej pory otrzymywał receptę "P", to teraz przysługująca mu zniżkowa odpłatność zostanie odnotowana obok nazwy leku. Drobna zmiana, ale dosyć ważna dotyczy też wpisu na samym spodzie blankietu "Dane podmiotu drukującego". Zgodnie z rozporządzeniem powinny się tam znaleźć: nazwa, adres i regon podmiotu drukującego (np. przychodni) lub zapis "Wydruk własny", jeżeli wydruku dokonuje osoba uprawniona (czyli lekarz). Do tej pory wystarczało, że znalazły się tam jakiekolwiek dane podmiotu drukującego. Nowe recepty będą miały też numer składający się z 22 cyfr (do tej pory było 20).
I jeszcze informacja dla osób, szukających na tych stronach ceny Sortisu. Obecnie wszystkie jego dawki i ilości opakowań są pełnopłatne, więc ich cena będzie zależała od dobrej woli producentów i właścicieli aptek. Zdrowy rozsądek i chęć utrzymania klientów najpewniej doprowadzą do ich obniżenia. Podobnie może stać się z wieloma innymi lekami, choćby z Plavixem, Singulairem, Norvaskiem etc. Jeszcze raz namawiam do przejrzenia listy leków refundowanych i do rzeczowej rozmowy z farmaceutą o cenach i możliwości zamiany leków na tańsze. Czekam też z niecierpliwością na nową listę leków refundowanych, która podobno ma pojawić się już niedługo. Pożyjemy, zobaczymy...

4 komentarze:

  1. witam,mam pytanie,czy na recepcie w polu Rp.musza być widocznie linie poziome? Czy ,to pole może być "czyste"?Większość recept trafia się z kratkami ale widziałam też czyste.pozdrawiam Arabika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie muszą być. Odsyłam na stronę Ministerstwa Zdrowia, do aktualnie obowiązującego wzoru recepty: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/rozporecepty_20121221.pdf
      Załącznik nr 6 pokazuje wzór recepty bez linii, ale w paragrafie 15 pełnego tekstu powyższego rozporządzenia mamy taki zapis:

      § 15. Osoba wydająca może zrealizować recepty zawierające dane, o których mowa w § 3, lub zamieszczone zgodnie z § 16, także w przypadku, gdy:2) recepta pod względem graficznym, jej rozmiar lub kształt nie odpowiadają wzorowi recepty.

      Czyli recepta nie powinna mieć linii poziomych, ale jeżeli są one widoczne, to nie jest to przeszkoda do realizacji.

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedż.Pozdrawiam Arabica

      Usuń
  2. Zastanawiam się, czy nowy wzór recepty ułatwi, czy utrudni pracę aptekarzom.

    OdpowiedzUsuń