O tym blogu

Moje zdjęcie
Magister Michał. Z powołania: szczęśliwy mąż i ojciec. Z zawodu: aptekarz, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Z zamiłowania: bloger. Z przekonania: idealista, który sądzi, że zadaniem aptekarza jest udzielić każdemu wyczerpującej informacji o lekach. Zapraszam do czytania, komentowania i zadawania pytań.

piątek, 28 grudnia 2012

Prawoślaz lekarski


Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae) i jest bliskim krewnym ozdobnej malwy. We współczesnym lecznictwie wykorzystuje się jego korzenie, bogate w śluz o właściwościach powlekających, nawilżających i łagodzących podrażnienia. Przygotowuje się z nich m.in. popularny syrop prawoślazowy, stosowany w kaszlu i chorobach gardła. Innym,mniej znanym zastosowaniem tej rośliny jest leczenie łagodnych dolegliwości żołądkowych, związanych z nadkwasotą.
Prawoślaz lekarski
(Althaea officinalis)
Informacje o syropie prawoślazowym znajdziesz TUTAJ

Polska nazwa tej rośliny wiąże się słowem ślaz, które wywodzi się od śluzu, czyli kleiku z korzeni, który odpowiada za jej działanie lecznicze. Nazwa łacińska Althaea pochodzi od greckiego słowa altho- leczyć. Drugi człon nazwy gatunkowej, officinalis, tłumaczy się jako lekarski. W języku angielskim prawoślaz nazywa się marshmallow, czyli dosłownie malwa moczarowa.
Występuje w Europie Środkowej i Południowej, w basenie Morza Czarnego i Kaspijskiego, w Azji Środkowej i w zachodniej części Syberii. Najczęściej rośnie dziko na słonych rozlewiskach, wilgotnych łąkach oraz na brzegach rowów i rzek.
Jest rośliną znaną i używaną od ponad dwóch tysięcy lat. Uważano, że jego kwiaty są najczęściej odwiedzane przez pszczoły (najrzadziej odwiedzany miał być bluszcz). Stanowił element pożywienia starożytnych Rzymian, Egipcjan, mieszkańców Syrii oraz Chin. W biblijnej księdze Hioba malwa określona jest jako pokarm biedaków. Rzymski przyrodnik Pliniusz twierdził, że zażywanie jednej łyżki malwy dziennie uwalnia od wszelkich chorób. Właściwości prozdrowotne prawoślazu wychwalał także inny medyczny autorytet starożytnego Rzymu, Dioskorides. Lekarze arabscy z jego korzenia sporządzali kleik, który później przykładali na skórę, aby zmniejszyć stan zapalny.
Angielska nazwa tej rośliny może kojarzyć się z cukierkami- piankami, które także nazywają się marshmallows. Aptekarze w dawnej Anglii i Francji z korzenia prawoślazu oraz z białek i cukru przygotowywali pastę, która łagodziła chrypkę i kaszel. Współczesne pianki nie mają żadnych właściwości leczniczych ani nie zawierają składników roślinnych, ale ich nazwa pozostała niezmieniona.

Kwiat prawoślazu
(z Wikipedii)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz