O tym blogu

Moje zdjęcie
Magister Michał. Z powołania: szczęśliwy mąż i ojciec. Z zawodu: aptekarz, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Z zamiłowania: bloger. Z przekonania: idealista, który sądzi, że zadaniem aptekarza jest udzielić każdemu wyczerpującej informacji o lekach. Zapraszam do czytania, komentowania i zadawania pytań.

środa, 28 grudnia 2011

Nowa lista leków refundowanych

No i doczekaliśmy się. Dzień przed Wigilią weszło w życie obwieszczenie Ministra Zdrowia, ogłaszające nową listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2012 r. Dziś dopiero znalazłem trochę czasu, by się jej przyjrzeć. W trakcie pobieżnej lektury wyłapałem następujące istotne zmiany:
  • z refundacji wypadł Plavix. Strata to niewielka, ponieważ był droższy od pozostałych preparatów klopidogrelu (Areplex, Clopidix, Egitromb, Plavocorin, Trombex, Zyllt etc.), jednak zdarzało się, że lekarze niechętnie patrzeli na zamianę oryginalnego Plavixu na generyki (podobno ze względu na różnice w farmakokinetyce). Być może wyrzucenie z listy spowoduje, że producent obniży jego cenę.
  • wypadły również Inhibace (refundowane odpowiedniki to Cilan, Cilapril lub Cazaprol) oraz Singulair (refundowane odpowiedniki: Astmirex, Asmenol, Drimon, Montest, Symlukast, Vizendo etc.), prawdopodobnie także ze względu na wysoką cenę.
  • wypadła większość preparatów bisoprololu w obu dawkach (m.in. Bisocard). Bardzo słusznie, ponieważ ich refundacja była fikcją i najczęściej wynosiła 0,00 zł. Dziwię się, że na liście została inna fikcja z zerową refundacją tj. kaptopril.
  • dziwię się też, że na liście pozostał preparat Ximve (simwastatyna) 20 mg w opakowaniach po 28 i po 30 tabl. Zamiast zostawić tylko jedno z nich, najlepiej to, które jest łatwiej dostępne, zostawia się oba, co niepotrzebnie wprowadza chaos. Kiedyś może napiszę, dlaczego.
  • dodano nowe dawki Euthyroxu (lewotyroksyna). Na pewno ułatwi to życie chorym na tarczycę, którzy będą teraz mogli precyzyjnie dawkować swoje leki, bez konieczności dzielenia tabletek na części.
  • nagłe wyrzucenie z listy refundacyjnej połowy asortymentu pasków do pomiaru poziomu cukru we krwi to, niestety, cios poniżej pasa, wymierzony w diabetyków, tym bardziej, że wyrzucono popularne marki Accu-Chek, One Touch i Optium. Wielu chorych zostanie zmuszonych do zmiany glukometrów, a to nie zawsze będzie łatwe. Sprawne posługiwanie się glukometrem to podstawa do prawidłowego dawkowania insuliny, co przekłada się na skuteczne leczenie cukrzycy. Przyzwyczajenie się chorego do nowego aparatu będzie na pewno trwało jakiś czas, a konsekwencją tego "okresu przejściowego" może być nawet rozchwianie ustabilizowanej już cukrzycy. Staram się zrozumieć względy ekonomiczne, które poprowadziły urzędników Ministerstwa Zdrowia do takiej decyzji, ale wprowadzenie jej z dnia na dzień było chyba najgorszym z możliwych błędów.
Refundowane pozostają więc paski do glukometrów marek:
  1. Ascensia Entrust
  2. Contour TS
  3. Diagnostic Gold
  4. Diagomat
  5. Eusure
  6. Evolution
  7. Glucocard 01
  8. Glucocard G
  9. Glucosense
  10. Microdot
  11. Rightest
  12. Ixell
Z refundacji wypadają:
  1. Accu-Chek Active
  2. Accu-Chek Go
  3. Beurer
  4. Contour Link
  5. One Touch Horizon
  6. One Touch Select
  7. Optium Omega
  8. Optium Xido
  9. Accutrend Glucose
  10. Medisense Sensor Electrode
  11. Optium
  12. One Touch
  13. Glucocare
  14. Optilite
  15. Ascensia Glucodisc
Tyle ode mnie - napisane "na gorąco". Zobaczymy, co będzie działo się dalej. Z pełną listą leków refundowanych można zapoznać się pod tym linkiem: http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m111111&ms=&ml=pl&mi=&mx=0&mt=&my=&ma=019011

4 komentarze:

  1. ustawa jak zwykle robiona "rzutem na taśmę"
    To skandal i WSTYD dla ekipy Pana Tuska.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam panie Michale,

    nie mogłem znaleźć do pana maila a mam pytanie odnośnie tego leku co już nie jest refundowany czyli PLAVIX.

    Mój tata po wyjściu ze szpitala dostał ten lek PLAVIX i ma go brać przez rok z zaznaczeniem żeby go kategorycznie nie zmieniał na żadne inne zamienniki.

    Drugi lekarz który obecnie prowadzi Ojca wydał opinie ze nie ma sensu płacić ponad 100 zł jak spokojnie można bez żadnych obaw zastąpić go refundowanym i tańszym zamiennikiem.

    Ojciec sobie suszy tym głowę bo lekarz w szpitalu wyraźnie mu powiedział ze lek jest droższy ale musi go brać i żeby go naprawdę nie zmieniał (podał nawet przykład ze swojemu ojcu podawał ten lek i nigdy by go nie zamienił z jakiś tam powodów i swoich doświadczeń).
    Jednak cena jak się bierze różnych leków cały worek jest zabójcza jak się wszystko podsumuje...

    Ja powiedziałem tacie ze dla swojego spokoju i zdrowia nie ma co go zmieniać i więcej zastanawiać się nad tym...ale jestem ciekawy Pana opinii w tej sprawie szczególnie ze temat powraca co 28 dni w aptece i dylemat a możne jednak zamiennik...

    serdecznie pozdrawiam, Arek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanowny Panie Arku.
      Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ale inne obowiązki nie pozwoliły mi poświęcić odpowiedniej ilości czasu na prowadzenie bloga.
      Moim zdaniem można by spróbować zamienić Plavix na któryś z jego tańszych odpowiedników. Namawiałem do tego pacjentów już kilkakrotnie i do tej pory nie zdarzyło się, żeby któryś z nich był z takiej zamiany niezadowolony. Tym bardziej, gdyby Plavix był w jakiś sposób doskonalszy od swoich zamienników, to prawdopodobnie pozostałby na liście refundacyjnej.
      Oczywiście, aby móc w aptece otrzymać zniżkowo któryś z odpowiedników Plavixu, na recepcie powinna być`wypisana nazwa odpowiednika (znajdzie je Pan na aktualnej liście refundacyjnej) oraz odpłatność 30%.
      Jeżeli jednak zdecyduje się Pan na pozostanie przy Plavixie, to proponuję poszukać, która apteka w Pana okolicy ma na niego najlepszą cenę. Usunięcie leku z listy refundacyjnej daje aptekarzom możliwość dość szerokiego manewrowania jego ceną.
      Łączę pozdrowienia
      mgr Michał

      Usuń
  3. czy cilan można zastąpić polprilem lub titrace

    OdpowiedzUsuń