O tym blogu

Moje zdjęcie
Magister Michał. Z powołania: szczęśliwy mąż i ojciec. Z zawodu: aptekarz, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Z zamiłowania: bloger. Z przekonania: idealista, który sądzi, że zadaniem aptekarza jest udzielić każdemu wyczerpującej informacji o lekach. Zapraszam do czytania, komentowania i zadawania pytań.

środa, 28 grudnia 2011

Nowa lista leków refundowanych

No i doczekaliśmy się. Dzień przed Wigilią weszło w życie obwieszczenie Ministra Zdrowia, ogłaszające nową listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2012 r. Dziś dopiero znalazłem trochę czasu, by się jej przyjrzeć. W trakcie pobieżnej lektury wyłapałem następujące istotne zmiany:
  • z refundacji wypadł Plavix. Strata to niewielka, ponieważ był droższy od pozostałych preparatów klopidogrelu (Areplex, Clopidix, Egitromb, Plavocorin, Trombex, Zyllt etc.), jednak zdarzało się, że lekarze niechętnie patrzeli na zamianę oryginalnego Plavixu na generyki (podobno ze względu na różnice w farmakokinetyce). Być może wyrzucenie z listy spowoduje, że producent obniży jego cenę.
  • wypadły również Inhibace (refundowane odpowiedniki to Cilan, Cilapril lub Cazaprol) oraz Singulair (refundowane odpowiedniki: Astmirex, Asmenol, Drimon, Montest, Symlukast, Vizendo etc.), prawdopodobnie także ze względu na wysoką cenę.
  • wypadła większość preparatów bisoprololu w obu dawkach (m.in. Bisocard). Bardzo słusznie, ponieważ ich refundacja była fikcją i najczęściej wynosiła 0,00 zł. Dziwię się, że na liście została inna fikcja z zerową refundacją tj. kaptopril.
  • dziwię się też, że na liście pozostał preparat Ximve (simwastatyna) 20 mg w opakowaniach po 28 i po 30 tabl. Zamiast zostawić tylko jedno z nich, najlepiej to, które jest łatwiej dostępne, zostawia się oba, co niepotrzebnie wprowadza chaos. Kiedyś może napiszę, dlaczego.
  • dodano nowe dawki Euthyroxu (lewotyroksyna). Na pewno ułatwi to życie chorym na tarczycę, którzy będą teraz mogli precyzyjnie dawkować swoje leki, bez konieczności dzielenia tabletek na części.
  • nagłe wyrzucenie z listy refundacyjnej połowy asortymentu pasków do pomiaru poziomu cukru we krwi to, niestety, cios poniżej pasa, wymierzony w diabetyków, tym bardziej, że wyrzucono popularne marki Accu-Chek, One Touch i Optium. Wielu chorych zostanie zmuszonych do zmiany glukometrów, a to nie zawsze będzie łatwe. Sprawne posługiwanie się glukometrem to podstawa do prawidłowego dawkowania insuliny, co przekłada się na skuteczne leczenie cukrzycy. Przyzwyczajenie się chorego do nowego aparatu będzie na pewno trwało jakiś czas, a konsekwencją tego "okresu przejściowego" może być nawet rozchwianie ustabilizowanej już cukrzycy. Staram się zrozumieć względy ekonomiczne, które poprowadziły urzędników Ministerstwa Zdrowia do takiej decyzji, ale wprowadzenie jej z dnia na dzień było chyba najgorszym z możliwych błędów.
Refundowane pozostają więc paski do glukometrów marek:
  1. Ascensia Entrust
  2. Contour TS
  3. Diagnostic Gold
  4. Diagomat
  5. Eusure
  6. Evolution
  7. Glucocard 01
  8. Glucocard G
  9. Glucosense
  10. Microdot
  11. Rightest
  12. Ixell
Z refundacji wypadają:
  1. Accu-Chek Active
  2. Accu-Chek Go
  3. Beurer
  4. Contour Link
  5. One Touch Horizon
  6. One Touch Select
  7. Optium Omega
  8. Optium Xido
  9. Accutrend Glucose
  10. Medisense Sensor Electrode
  11. Optium
  12. One Touch
  13. Glucocare
  14. Optilite
  15. Ascensia Glucodisc
Tyle ode mnie - napisane "na gorąco". Zobaczymy, co będzie działo się dalej. Z pełną listą leków refundowanych można zapoznać się pod tym linkiem: http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m111111&ms=&ml=pl&mi=&mx=0&mt=&my=&ma=019011

piątek, 23 grudnia 2011

Życzenia od magistra

Kochani Czytelnicy!
W to Boże Narodzenie życzęWam wszystkim radości, miłości, pokoju, a przede wszystkim zdrowia. Niech te święta miną Wam bez zdrowotnych problemów i bez konieczności fatygowania służby zdrowia. Lekarzom i farmaceutom życzę prawdziwego odpoczynku od zawodowych problemów. A na Nowy Rok życzę wszystkim jak najmniej niemiłych niespodzianek wywołanych przez nowe ustawy zdrowotne.

mgr Michał

piątek, 16 grudnia 2011

Prawidłowy pomiar ciśnienia krwi

W nawiązaniu do poprzedniego tematu o doborze ciśnieniomierza: kiedy wybraliśmy już takie urządzenie, które odpowiada nam najbardziej (albo osobie, której chcemy je podarować), warto jeszcze dopytać o warunki prawidłowego pomiaru ciśnienia. Jest to kilka drobiazgów, których powinno się przestrzegać, jeśli chce się uzyskać możliwie jak najbardziej wiarygodne i powtarzalne wyniki, zwłaszcza, jeżeli ktoś ma zaleconą codzienną kontrolę ciśnienia. Wprawdzie ich nieprzestrzeganie nie spowoduje otrzymywania jakichś drastycznie niewiarygodnych wyników, ale może doprowadzić do myśli „Z aparatem jest coś nie tak”. W takiej sytuacji najczęściej nowy ciśnieniomierz wędruje do serwisu, tam jest badany i odsyłany do pacjenta z orzeczeniem „Sprawny”. Pacjent ponownie zaczyna pomiary i powiela dawne błędy, wywołujące nie zawsze powtarzalne wyniki. O czym trzeba więc pamiętać, żeby uniknąć takiego błędnego koła?

czwartek, 8 grudnia 2011

Trochę o ciśnieniomierzach

W gorączce poszukiwania świątecznych prezentów dla bliskich można odwiedzić także aptekę, ponieważ i tam znajdzie się coś, co mogłoby komuś sprawić radość. Raczej nie będą to tabletki od bólu głowy ani plaster na odciski, ale na przykład zestaw ładnych kosmetyków. Popularnością wśród podarków dla naszych seniorów cieszą się preparaty witaminowe w dużych opakowaniach oraz ciśnieniomierze. Zwłaszcza te ostatnie mają opinię „dobrego prezentu z apteki”, ponieważ potrzebne są z reguły każdej osobie w starszym wieku do codziennej kontroli ciśnienia krwi, a ze względu na ich cenę nasi emeryci nie zawsze mogą sobie pozwolić na samodzielny zakup takiego aparatu. Jak w takim razie wybrać ciśnieniomierz, by był on dokładny, wygodny w użyciu i, oczywiście, żeby za niego nie przepłacić?

czwartek, 1 grudnia 2011

Ziołowe leki na przeczyszczenie

„Coraz bliżej święta…” Faktycznie, mamy już początek grudnia, do Bożego Narodzenia pozostał mniej, niż miesiąc. A ze świętami nierozłącznie wiąże się jedzenie obfitsze, niż kiedy indziej. A takie jedzenie nierzadko prowadzi do problemów trawiennych, także do przypadłości mało komfortowej, jaką jest zaparcie. Pół biedy, jeżeli takowe zdarza się sporadycznie po jakimś ciężkostrawnym posiłku. Gorzej, jeżeli zaczyna się pojawiać częściej, bez wyraźnej przyczyny. Wprawdzie w aptekach dostępnych jest wiele środków ułatwiających wypróżnienie, jednak nie wszystkich spośród nich można stosować przez dłuższy czas, ponieważ grozi to poważnymi konsekwencjami. Pacjenci nie zawsze o tym wiedzą, dlatego można niekiedy zaobserwować „stałych klientów” cierpiących na zaparcie nawykowe, którzy regularnie zaopatrują się w takie środki przez długie lata, a w końcu stwierdzają, że przestały one działać i jest jeszcze gorzej, niż było na początku. Chodzi o preparaty roślinne, zawierające związki antrachinonowe.